Med en stor expansion uppstår utmaningar. Det sker en omställning på platsen som påverkar Fröviborna, föreningarna, näringslivet, de kommunala förvaltningarna, regionen och många andra aspekter. Utmaningar som kan vändas till möjligheter.
Dessa utmaningar klarar inte en kommun ensam att tackla, eller vända på bästa sätt. Många aktörer både inom kommun och region men även civilsamhälle behöver hjälpas åt för att till fullo dra nytta av den energiinjektion som sker.
För att skapa en bättre samordning försöker Lindesbergs kommun tänka nytt. Vi har skapat vad vi kallar en Task Force. Task Force kom till ur dialogen kring etableringen som Wa3rm gjorde och där vi tillsammans med företaget insåg att för att lyckas med omställningen behövde var och en bidra efter sina förutsättningar och ansvar - men där samordningen var av största vikt. I många fall kan det vara så enkelt att rätt person får rätt information i rätt tid. På det sättet får man en bättre sammanhållen utveckling av orten.
I Task Force Frövi har vi i Lindesbergs kommun påbörjat tankar om nya arbetssätt där intressenterna till platsen bättre delar, planerar och prioriterar insatser. Vi ser det som att vi just nu genomgår en krisövning - men i detta fall är det ingen pandemi eller konflikt som utlöser mobilisering, samarbetsstruktur och lärdomar för att bättre rusta oss för nästa kris. Den här gången är det en positiv händelse som vi måste samla oss kring och lära oss, men även andra platser, om framtida gröna etableringar. Vi tror inte Frövi är den sista av de svenska bruksorterna som behöver genomgå en omställning.